Udruženje gluhih Kantona Sarajevo upriličilo je prezentaciju UN Konvencije o pravima osoba s invaliditetom na znakovnom jeziku. To je prvi takav projekt u Bosni i Hercegovini, dostupan na znakovnom jeziku za osobe sa oštećenim sluhom i govorom, a realiziran je uz finansijsku potporu Federalnog ministarstva rada i socijalne politike.
Jasmina Hadžihasanagić iz Udruženja gluhih KS kaže da UN Konvencija, prevedena na znakovni jezik, omogućava osobama oštećenog sluha i govora da se informiraju o svojim pravima. Važan segment te konvencije je pravo na obrazovanje, pristupačnost i komunikacija.
– UN Konvencije o pravima osoba s invaliditetom na znakovnom jeziku omogućava gluhim osobama da se informiraju o svojim pravima. UN Konvencija je prepoznala prava gluhih osoba, da mogu učestvovati u javnom životu na dostojanstven način – kazala je Hadžihasanagić, zaposlenica Udruženja i osoba sa oštećenim sluhom i govorom.
Podsjeća da je Bosna i Hercegovina ratifikovala UN Konvenciju o pravima osoba s invaliditetom 2010. godine, ali da se ta prava djelomično provode.
– Za gluhe osobe u Bosni i Hercegovini najveći problem je komunikacija, prevođenje sa znakovnog jezika i na znakovni jezik – naglasila je. Dodaje da su 53 zemlje potpisnice UN Konvencije o pravima osoba s invaliditetom.
Projekt predstavlja prijevod i prilagodbu UN Konvencije o pravima osoba s invaliditetom na znakovni jezik pomoću video materijala koji će biti postavljeni na web i socijalne mreže koje okupljaju osobe oštećenog sluha i govora. Taj projekt je jedini i inovativan način na ovom prostoru da osobe sa oštećenim sluhom i govorom dobiju informacije u vezi sa svojim pravima, brzo i jednostavno.
Događaj je upriličen u Muzeju književnosti i pozorišne umjetnosti BiH, na Međunarodni dan ljudskih prava.
Nakon predstavljanja projekta, predstavnicu JU Centar za slušnu i govornu rehabilitaciju Sarajevo poklonili su članicama Udruženja sliku.













